Congratulations to all the 2019 Tournament Winners…from near and far…

 

During the weekend of 13 and 14 July 2019, over 220 football teams from across Hampshire, Portsmouth, Southampton, Dorset, Sussex, Wiltshire, Isle of Wight and Worcestershire travelled to Wicor Recreation Ground in Portchester for our biggest and best ever youth football tournament. The weather was great and a fun time was had by all ages from those playing football for the first time in the Under 7 and Under 8 groups up to Under 15s. 2019 also was the second time we hosted a Tournament exclusively for girls’ teams, which proved to be very popular across all age groups.0

Our Tournament is organised into separate groups as opposed to a knockout competition, so all teams get as much playing time as possible and there is more than one winner per age group. The 2019 winners and runners-up were as follows:

 

Boys

Under 9 – Group 1 – Winners: JAM Youth FC. Runners-up: Sarisbury Sparks Blacks.

Under 9 – Group 2 – Winners: Hamble Club Raptors. Runners-up: BSS.

Under 9 – Group 3 – Winners: Havant and Waterlooville Hawks. Runners-up: Warsash Wasps Yellow.

Under 9 – Group 4 – Winners: Soccer School Academy. Runners-up: Bishops Waltham Dynamos.

Under 10 – Group 1 – Winners: Meadow Park Saints. Runners-up: Sarisbury Sparks Whites.

Under 10 – Group 2 – Winners: AFC Portchester Castles (Saturday). Runners-up: Crofton Saints Pumas.

Under 10 – Group 3 – Winners: PACE Panthers. Runners-up: Baddesley Park Knights.

Under 10 – Group 4 – Winners: Fareham Town Pirates. Runners-up: Basingstoke Town Youth Colts Tigers.

Under 11 – Group 1 – Winners: Catshill FC United. Runners-up: Fareham Town Pirates.

Under 11 – Group 2 – Winners: BSS Blues. Runners-up: AFC Portchester Castles (Sunday).

Under 11 – Group 3 – WinnersCatshill FC City. Runners-up: Widbrook United Vikings Blue.

Under 11 – Group 4 – WinnersGosport Borough Black. Runners-up: Catshill FC Panthers.

Under 12 – Group 1 – Winners: Gosport Falcons Blues. Runners-up: Sherborne St John Sharks.

Under 12 – Group 2 – Winners: Gosport Borough Blue. Runners-up: Gosport Falcons Whites.

Under 13 – Group 1 – Winners: AFC Portchester Royals (White). Runners-up: Fleur De Lys Victory.

Under 13 – Group 2 – Winners: AFC Portchester Castles. Runners-up: Horndean Youth Whites.

Under 13 – Group 3 – Winners: AFC Portchester Royals (Orange). Runners-up: Paulsgrove Youth.

Under 14 – Group 1 – Winners: Bognor Town. Runners-up: AFC Portchester Castles (Blue).

Under 14 – Group 2 – Winners: Fareham Town. Runners-up: AFC Portchester Castles (Red).

Under 15 – Group 1 – Winners: Crofton Saints Lions. Runners-up: AFC Portchester Castles (Saturday).

Under 15 – Group 2 – Winners: Locks Heath Lions. Runners-up: Waltham Wolves United.

 

Girls

Under 9 – Winners: Catshill FC. Runners-up: Greenfields Wildcats

Under 10 – Winners: Rushmoor Community FC Unicorns. Runners-up: PACE Tigresses

Under 11 – Winners: Whiteley Wanderers Black. Runners-up: Catshill FC

Under 12 – Winners: Winchester City Flyers Flamingos. Runners-up: AFC Portchester Castles

Under 13 – Winners: BSS Portsmouth Blues. Runners-up: Andover New Street

Under 14 – Group 1 – Winners: Abbey Meads Vipers. Runners-up: Moneyfields Pumas.

Under 14 – Group 2 – Winners: Havant and Waterlooville. Runners-up: PACE Wildcats

Under 15 – Winners: AFC Portchester Royals. Runners-up: Rew Valley Youth.

 

Details of our 2020 Tournament will be published on our website by January. Most age groups were over-subscribed again this year and so if you want to be the first to hear about registration details, then please forward your contact details to tournament@afcportchesteryouth.co.uk